Biologické centrum Akademie věd, Hydrobiologický ústav FytoPlankton.cz - homeBiology Centre of the Academy of Sciences of the Czech Republic, Institute of Hydrobiology

Novinky

Duben 2008

Naše stránky konečně dostaly nový grafický kabát. Při této příležitosti bychom rádi všechny návštevníky upozornili výstavu fotografií s názvem Mikrosvět. Jedná se o celostátní přehlídku mikrofotografií z různých oborů vědecké činnosti. Detailní informace o akci se objeví v průběhu roku. Výstava Mikrosvět se uskuteční v Galerii Nahoře v Českých Budějovicích a potrvá od 14. října do 28. listopadu 2008.

Září 2007

Asi je už trochu nepatřičné se neustále omlouvat za nedostatek aktualizací našich stránek. Celé léto jsme strávili v terénu a naštěstí jsme získali spoustu zajímavých výsledků a poznatků, které již brzy přetavíme do podoby impaktovaných publikací :-). Na podzim plánujeme změnu vzhledu našich stránek, přidání dalších fotografií do našeho FytoAtlasu a Galerie a další překvapení. Doufáme, že se Vám připravované změny budou líbit.

Červen 2007

Pro samou práci jsme trochu zanedbali aktualizaci našich stránek a již dlouho jsme nepřidali žádné novinky. Ony ale ani žádné nové zajímavosti nebyly. Až teď konečně se našlo něco, co stojí za zmínku. Dne 26. června 2007 proběhne v Dietrichsteinském paláci v Brně (Zelný trh 8) vernisហvýstavy fotografií Petra Znachora s názvem Plankton (bohužel bez autora, který je v daném termínu zaneprázdnén jinde :-(). Výstava pořádaná ve spolupráci s Hydrobiologickou laboratoří Moravského zemského muzea potrvá až do 13. října, takže případní zájemci mají dost času aby se přisli podívat. K vidění budou kromě mikrofotografií z našeho Fytoatlasu také některé fotky z naší webové galerie, např. letecké záběry vodního květu atd. Všichni jste srdečně zváni.

Březen 2007

Fotografická výstava Františka Weydy a Petr Znachora s názvem "Mikroskopické obrazy" byla oceněna cenou Františka Dvořáka za nejlepší výstavní expozici uvedenou v Galerii Nahoře v roce 2006. Blahopřejeme.

Únor 2007

Omlouváme se za dočasný výpadek našich stránek, který byl způsoben aktualizací databáze na serveru. Nyní by již mělo být vše v pořádku.

Září 2006

S radostí oznamujeme, že mikrofotografie sinice Anabaena planktonica oceněná v soutěži Olympus Bioscapes se objevila na titulní straně srpnového čísla časopisu American Laboratory.

Červenec 2006

Protože došlo k enormnímu nárůstu spamu na našem chatu, byli jsme ho nuceni dočasně znepřístupnit. Litujeme :-(.

Červen 2006

S radostí oznamujeme, že se nám podařilo vydat novou sérii mikroskopických pohlednic řas a sinic. Vydání této série finančně podpořila firma Olympus a část nákladů byle hrazena také z projektu EU ALTER-Net. Celá série s názvem "Rozmanitost vodního světa: řasy a sinice" je k dispozici na adrese naší laboratoře.

Květen 2006

V tomto měsíci byl konečně otištěn nᚠčlánek o složení vodního květu a koncentraci microcystinů v našich přehradách. Pro zájemce je zde ke stažení.

Duben 2006

Tak ješte nezkončila jedna výstava a už tu máme pozvánku na další. Tentokrát se jedná o výstavu "Mikroskopické obrazy" autorů Petra Znachora a Františka Weydy, která se uskuteční v květnu 2006 v českobudějovické Galerii Nahoře. Slavnostní vernisហproběhne v úterý 2. května od 17 hodin. Katalog výstavy je možné stáhnout zde.

Během minulého měsíce jsme zaznamenali více než 1000 přístupů na naše webové stránky. Březen se tak stal nejúspěšnějším měsícem v historii webové prezentace naší laboratoře. Jen tak dál :-).

Březen 2006

V časopise Computer 5/06 vyšlo stručné hodnocení naší stránky. Autoři recenze považují vzhled stránky za příjemný a vyzdvihují validní HTML kód s minimem chyb. Naopak mírně matoucí se zdá být menu nově vznikající Sbírky sinic a také diskusní fórum, kde dochází k promíchání různojazyčných příspěvků. Stránka získala v celkovém hodnocení 3,5 bodu z 5 možných, což považujeme za úspěch. Na zmíněných nedostatcích se pokusíme zapracovat :-)).

27. března začíná výstava "Mikrosvět v kapce vody", která se uskuteční v prostorách Matematicko fyzikální fakulty UK v Praze (Ke Karlovu 3, Praha 2). Výstava potrvá cca. jeden měsíc a budete si zde moci prohlédnout velkoformátové zvětšeniny planktonních řas a sinic skrývajících se v obyčejné kapce vody. Všichni jste srdečně zváni.

Únor 2006

V souvislosti s reorganizací ústavů Akademie věd v Českých Budějovicích došlo od Nového roku ke změně názvu našeho pracoviště. V současnosti je oficiální název Biologické centrum AV ČR, Hydrobiologický ústav. Název naší laboratoře zůstává i nadále stejný.

Leden 2006

Do sekce FytoAtlas bylo přidáno šedesát nových fotografíí. Na mnoha z nich se objevují druhy, které nám doposud chyběly. I přesto je stále co fotit. Od nynějška budou do atlasu přibývat i druhy, které nejsou striktně planktonní, a na které narazíme v rámci našeho výzkumu. Pokud snad najdete v našem atlasu nějakou chybu nebo nepřesnost, budeme rádi, když nás na ni upozorníte. Všem, kteří zavitáte na naši stránku přejeme hodně úspěchů v novém roce a věříme, že nám zachováte přízeň.

Na závěr uvádíme pro zajímavost některá statistická data. Za první rok existence našich stránek je navštívilo okolo 5 tisíc návštěvníků z 65 zemí světa. Třetina návštěvníků byla z České republiky. Celkem bylo staženo přes 3,5 GB dat. Nejnavštěvovanější částí naší stránky se stal podle očekávání FytoAtlas.


Listopad 2005

S potěšením oznamujeme, že jedna z fotografií v našem fotoatlasu obdržela čestné uznání v mezinárodní soutěži Olympus Bioscapes o nejlepší mikroskopickou fotografii.

Říjen 2005

Pracovníci naší laboratoře a Hydrobiologického ústavu si dovolují pozvat všechny zájemce na 5. mezinárodní konferenci věnovanou nádržové limnologii. Konference bude probíhat od 27. srpna do 2. září 2006 v Brně. V rámci ní se uskuteční také satelitní workshop na téma sinice a problémy spojené s jejich hromadným rozvojem. Více se můžete dozvědět na oficiálních stránkách konference www.reslim2006.cz. Informační leták si je možné stáhnout zde.

Září 2005

U příležitosti 14. pracovního setkání IAP se uskutečnila výstava mikrofotografií Petra Znachora v turecké Sapance (4.-11. září 2005). Fotografie řas a sinic vzbudily značnou pozornost. Po skončení výstavy byly fotografie předány organizátorům tohoto setkání jako výraz uznání a vděčnosti za příjemné chvíle strávené v Turecku. Několik fotografií z vernisáže výstavy je zde a zde.

Srpen 2005

V českém vydáni časopisu Scientific American (červenec 2005) vyšel článek Petra Znachora o vodních květech sinic. Článek obsahující množství mikroskopických fotografií z naší galerie shrnuje současné poznatky a přibližuje čtenářům v médiích často diskutovanou problematiku. Pdf soubor si můžete stáhnout zde.

Ve stejném čísle zmiňovaného časopisu je také článek autorů Znachora a Lodeové o hromadném výskytu tropické řasy Pleodorina indica v řece Malši přímo v centru Českých Budějovic (viz článek na stejné téma v Hydrobiologii). Článek je doplněn aktuálními informacemi z roku 2004 a 2005, pdf naleznete zde.

Červen 2005

Tak konečně vyšel v časopise Hydrobiologia nᚠčlánek o hromadném výskytu jedné tropické řasy v řece Malši přímo v centru Českých Budějovic. Pro připomenutí, celé se to událo v srpnu roku 2003, kdy panovala po většinu léta tropická vedra. Na řece se objevily velké nápadné chuchvalce, které místy pokrývaly řeku od jednoho břehu k druhému. Pod mikroskopem jsme zjistili, že jsou tvořeny velkým množstvím cenobií (kolonií) složených z kulatých bičíkatých buněk. Celý úkaz trval pouze několik dní a poté tato tropická řasa zmizela. Jak se ukázalo druhý rok, řasa v řece přežila zimu a opět se stala ve stejném období dominantní, i když její množství nebylo takové, jako v předchozím roce. Uvidíme, co s touto řasou udělá bagrování říčního koryta, které proběhlo v květnu a červnu 2005. Pro zájemce je zde PDF soubor s naším článkem.

Připravili jsme novou pohlednici naší laboratoře, na které je kromě několika mikrofotografií také letecký pohled na nádrž Římov. V případě zájmu o tuto pohlednici a další informační materiály, pište na mou e-mailovou adresu.

Ve středu 25. května se na českobudějovické Hvězdárně a planetáriu uskuteční přednáška Petra Znachora, jejíž téma je shodné s právě probíhající výstavou. Začátek přednášky: 19:00.

Od 1. března 2005 je na Hvězdárně a planetáriu v Českých Budějovicích instalována výstava fotografií Petra Znachora "Květy vody - řasy, sinice a vodní květy v našich přehradách". Výstava potrvá pravděpodobně až do konce června 2005. Všichni jste srdečně zváni.

Dne 17. února 2005 se uskuteční na Hydrobiologickém ústavu v Českých Budějovicích seminář M. Dignuma (Centre for Limnology, Netherlands Institute of Ecology, Nieuwersluis & Department of Aquatic Microbiology, University of Amsterdam, The Netherlands) "Clarifying a eutrophic shallow lake". Začátek 14:00 ve velké zasedačce.

Byl vytvořen informační materiál pro veřejnost ve formě leporela, který shrnuje výsledky pětiletého vzorkování našich přehrad. Ústředním tématem jsou sinice a vodní květy.

V pondělí 29. listopadu 2004 se uskutečnila slavnostní vernisហvýstavy mikrofotografií Petra Znachora "Řasy, sinice a vodní květy v našich přehradách" v Knihkupectví Academia na Václavském náměstí 34 v Praze. Výstava potrvá celý prosinec.

Zahájení provozu těchto stránek 2. prosince 2004---
© 2022 FytoPlankton.cz - Laboratoř ekologie fytoplanktonu
Biologické centrum Akademie věd ČR, Hydrobiologický ústav